معجزه ی حضور مردم در عرصه های سازندگی زیاران

image_pdfimage_print

BE

اگر تاریخ زیاران را ورق بزنیم و به کمی عقب تر برگردیم، صفحات درخشانی را مشاهده می کنیم که شاید باور کردنش برای ما اندکی مشکل باشد.

در دورانی که کشور هنوز در تب وتاب انقلاب و جنگ تحمیلی بود،ذهن و توان مادی کشور و مسئولین به این امر مهم معطوف شده و شاید بودجه و ساختار کافی برای رسیدگی به روستا ها وجود نداشت، ولی حرکت هایی در زیاران انجام گرفت و پیشرفت هایی حاصل شد که باور کردنی نیست و در نوع خودش شاهکار به حساب می آید.

حرکاتی مثل:

لوله کشی آب زیاران از کوه های سیالان و منطقه ایلوند، ساخت منبع آب برای زیاران، تاسیس صندوق قرض الحسنه زیاران، ساخت درمانگاه زیاران، ساخت حمام عمومی و … .

سوالی که در این زمینه به وجود می آید این است که چطور در چنین شرایطی این حرکت های عظیم صورت می گرفت؟

درست که بررسی کنیم خواهیم دید علی رغم این که در آن دوران بودجه و ساختار مناسب وجود نداشت ولی وجود یک ویژگی در بین مردم جبران خیلی از کمبود ها را می نمود. این ویژگی همان همت و روحیه ی کار جمعی است. موضوعی که این روز ها فقدان آن در زیاران بسیار احساس می شود. به طور مثال برای لوله کشی آب از مسیر کوه، هر خانواده خودش را موظف می دانست که همراه با فرزندانش بخشی از این مسیر را حفاری کند و در این حرکت عظیم مردمی سهیم باشد.خیلی از کار هایی که در آن روز صورت می گرفت، توسط خود مردم و با حضور خود مردم انجام می شد و این اتحاد و کار جمعی بود که این پیشرفت ها را نصیب زیاران کرد.

امروز هم اگر ما از وضعیت فرهنگی و اجتماعی زیاران رضایت نداریم و احساس ضعف می کنیم، باید بدانیم که بهترین راه حل، بازگشت به همان کار مردمی و روحیه ی جهادی است، همه ی ما باید دست در دست هم، به سمت ساختن شهری آباد حرکت کنیم.

چاپ این مطلب چاپ این مطلب

همچنین ببینید

مسجد جامع رضوی زیاران در گذر زمان

به نام خداوند بخشنده و مهربان عرض سلام و خسته نباشید به لطف خداوند متعال ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *